تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی

کالیبر : 12 و 7 دهم میلیمتر در 108 میلی متر ( مدل هایی با 12 و 7 دهم در 99 م م هم هست )
عمل : نیمه اتوماتیک با فشار گاز باروت
طول لوله : ؟؟؟
وزن : در حدود 12 کیلوگرم بدون دوربین و خالی
طول : 1250 م م ام99 و 1360 م م ام صفر شش.
سامانه تغذیه سلاح : خشاب جدا شونده 5 تیری

این اسلحه ابتدا با نام ام99 در نشریات چینی معرفی شد اما بعدها مدل دیگرش با نام ام صفر شش هم معرفی شد که چندان تفاوتی با ام99 ندارد. به نقل از شرکت سازنده مدل ام صفر شش با لوله بلندتر به عنوان استفاده داخلی و مدل ضعیفتر و کوتاهتر ام99 بی 2 با کالیبر 12 و 7 دهم در 99 میلیمتر برای صادرات ساخته شده است.

این اسلحه در نقش ضد خودرو و ضد تسلیحات و ضد تک تیر انداز و آور رنج اسنایپینگ یا شلیک از ماورای برد بر ضد نفر ظاهر می شود و به جز مدل ام صفر شش دو مدل دیگر یعنی ام99 بی 1 و بی 2 که تنها کالیبرشان در طول پوکه تفاوت دارد برای صادرات هستند. هیچ اطلاعاتی از دقت این سلاح در دست نیست ولی میشود حدس زد با مهمات چینی این سلاح دقتی بالق بر 2 MOA داشته باشد. (یعنی كمتر از 200 میلیمتر در 600 متر) و این می تواند به نوعی افتضاح باشد. اما یقینا برای این مشكل هم چاره ای اندیشیده اند. مخصوصا این كه در نقش ضد تسلیحات و ضد خودرو این دقت كافی است.

ظاهر كلی سلاح بولپاپ است و اطلاعات زیادی از كاركرد داخلی آن در دسترس نیست اما معلوم است كه با فشار گاز باروت عمل می كند و مجهز به قفل گلنگدن پنجه ای است و از خشاب 5 تیری استفاده می كند كه در این سلاح ها مرسوم است. پوكه از سمت راست به بیرون پرتاب می شود و همچنین این اسلحه مجهز به 2 پایه و قنداق قابل تنظیم با استراحت گاه گونه قابل تنظیم است تا حد اكثر راحتی را برای تیر انداز فراهم آورد. در سمت چپ محل اتصال خشاب از ریل های پیكاتینی استفاده شده كه اجازه می دهد انواع زیادی از دوربین ها و تجهیزات روی اسلحه نصب شوند. دوربین های استوك آن هم یك دوربین 10 X معمولی یا یك دوربین 4 X دید در شب می باشد...

این سلاح اولین تجربه چینی ها در ساخت اسلحه دوربین دار كالیبر 12 و 7 دهم م م میباشد كه به نسبت مدل ایرانی كه آن هم اولین تجربه ایران است یك سر و گردن پایین تر است. زیرا مدل ایرانی با نام ساده 12 و 7 به دلیل گلنگدن دستی هم قویتر و هم دقیق تر است.نوشته شده در چهارشنبه 10 تیر 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()