تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامیاسلحه M82A1 یکی از عجیب ترین سلاح هایی است که تا به حال ساخته شده است. این سلاح نیمه اتوماتیک طولی معادل ۵۷ اینچ معادل ۱۴۳ سانتی متر و وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم دارد که بزرگترین و سنگین ترین سلاح دوربین دار در جهان است. طول لوله آن ۲۹ اینچ معادل ۷۲ سانتی متر است و کالایبر آن هم ۵۰ صدم یا همان ۷ / ۱۲ میلیمتر ، معادل نیم اینچ است !!! در هر خشاب این سلاح نیز ۱۰ فشنگ جای می گیرد.

شاید باورتان نشود ولی این سلاح دوربین دار نه تنها سربازان پیاده را شکار می کند بلکه سربازانی که در داخل یک نفر بر زرهی نشسته اند و با خیال راحت مسیرشان را طی می کنند از تیر های ۷ / ۱۲ میلیمتری این سلاح در امان نیستند !!! یک تک تیر انداز مسلح به سلاحی چون سیمنوف تنها می تواند به شکار سربازان مشغول شود اما تک تیر اندازی که از این سلاح استفاده می کند می تواند سربازان داخل یک نفر بر APC را بر فرض مثال شکار کند یا می تواند با یک تیری که به سمت کاپوت و موتور یک خودروی غیر زرهی ارتشی مانند جیپ می زند آن را از حرکت باز دارد چون تیرهای این سلاح نه تنها بدنه یک نفر بر زرهی بلکه موتور یک جیپ را نیز سوراخ می کند... تیر این سلاح کلاه خود فلزی یک سرباز را هم به راحتی هم در ورود و هم در خروج سوراخ میکند و آن طور که تخمین زده می شود می تواند از فاصله نزدیک ۵ و از ۷۰۰ متری ۳ سرباز را که پشت هم ایستاده و جلیقه ضد گلوله سنگین نیز پوشیده اند را با یک تیر بزند و از بدن شخص آخر نیز خارج شود . یعنی اگر یک نفر دیگر به آمار اضافه کنیم او نیز به حتم جزو کشته شده ها قرار می گیرد با این تفاوت که گلوله در بدن شخص آخر جا خوش می کند. (خدا را شکر که از زره تانک عبور نمی کند وگرنه نسل سلاح هایی مانند آر پی جی یا اریکس یا تاو را از زمین بر می داشت !!! )

علت این قدرت بی حد و نساب را فقط در کالیبر بزرگ و طول پوکه زیاد و به خصوص باید در مرمی های اورانیومی این سلاح دانست که از فاصله نزدیک می تواند حتی نفر بر را از کار بیندازد... نه تنها از بدنه آن عبور کند بلکه پس از آن ما بقی نیرویش را بر سر کچل موتور دیزلی آن خالی کند و با یک تیر نا قابل یک نفر بر زرهی را از کار بیندازد...

با وجود مشخصاتی که ذکر شد این سلاح چندان در ماموریت ها توسط تک تیر اندازان استفاده نمیشود زیرا وزن و طول زیاد این سلاح دو تا از با ارزش ترین ویژگی هایی که یک تک تیر انداز باید داشته باشد یعنی سرعت و استتار را از وی میگیرد و در ضمن یک سرباز با توجه به وزنی که میتواند حمل کند با داشتن این سلاح به اضافه وسایل معمول خودش جای چندانی برای مهمات این سلاح باقی نمی ماند و این سلاح برای تک تیر اندازی که می خواهد در یک ماموریت شلوغ شرکت کند بدون استفاده می ماند.
این اسلحه مخوف می تواند سربازان دشمن را از فاصله 1800 متری نا كار كند و صد البته از آن برای ساقط كردن هلیكوپترهای دشمن نیز بهره می جویند.
یكی از ویژگی های برجسته این سلاح قابلیت استفاده از آن به نحو احسن در گروگان گیری ها و به قول خود آمریكایی ها Hostage situation است. زیرا بارها پلیس ویژه این كشور پس از نا امیدی در كسب نتیجه دلخواه و راضی كردن گروگان گیر ( ها ) با بهره از دوربین مادون قرمز و مهمات مخصوص و تقویت شده این سلاح ( !!! ) گروگان گیر بیچاره را از بیرون و از پشت دیوارهای ساختمان زده اند :shock: !!!!!!!!!!!!!!

حال كمی برگردیم به تك تیر انداز (كتف آهنی) كه این سلاح را شلیك می كند... من شخصا اطلاعات زیادی از مسائل فنی این سلاح نمی دانم ولی در منابع متعددی خواندم كه با استفاده از تدابیر فنی كه در این سلاح استفاده شده ... لگد این اسلحه تا حد زیادی كاهش یافته و نرمتر و در مدت زمان بیشتری انرژی حاصل از شلیك را بر تیر انداز وارد می كند. در یكی از سایت ها یك تك تیر انداز آمریكایی گفته بود كه هدف یاب یا همان نفر دوم تك تیر انداز كه در كنار او هدف را و فاصله و ... را مشخص می كند بیشتر از آن لگدی كه تیر انداز را آزار می دهد ... خود بر اثر انفجار گلوله....صدای به وجود آمده و موج و گاز خروجی از سلاح آزار می بیند.( در نوك لوله این اسلحه قطعه ای نصب شده كه بخش اعظمی از گاز باروت را از دو طرف چپ و راست نوك لوله سلاح خارج می كند و بخش اعظمی از موج و صدا و گاز داغ این سلاح نه به سمت جلو بلكه به سمت سرباز هدف یاب می رود... جالب است بدانید كه كمترین میزان موج و صدای شلیك به تیر انداز می رسد... هر كس كه تجربه شلیك با اسلحه را دارد می داند كه من چه می گویم مثلا اسلحه كلاشنیكوف یا هر سلاح دیگر.... وقتی با آن شلیك می كنید ... صدا را بسیار كمتر از حدی می شنوید كه نظاره گر شلیك هستید... )

تاثیری كه گلوله های این سلاح بر روی بدن می گذارد واقعا وحشتناك است ... مرمی های نوك تیز یا FMJ موجود برای این سلاح به غیر از مواردی كه تا به حال گفته شد... جراحات بسیار وخیمی ایجاد می كند و نسوج داخلی را پاره كرده و در هم میپیچاند.

اما.... اما گلوله های JHP یا Jacket Hollow Point موجود برای اسن سلاح دارای مرمی های سر صاف است كه سوراخی نیز نوك مرمی دارد.... این ویژگی ... قابلیت نفوذی بی حد و حساب این سلاح را بسیار كاهش می دهد... و دیگر توانایی سوراخ كردن نفر بر و غیره را نخواهد داشت.... اما در برخورد با یك انسان حفره ای به اندازه یك نعلبكی در ورود به بدن ایجاد می كند و در خروج در ناحیه ای بسیار پهن....به اندازه یك بشقاب غذا خوری امعاء و احشاء و گوشت و استخوان را به بیرون می پاشاند!!!!!!!!... یعنی بدون توجه به وضعیت هدف تك تیر انداز می تواند با اطمینان بگوید ... Confirmed Kill .نوشته شده در سه شنبه 9 تیر 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()