تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامیتانک مرکاوا مدل Mk3
مقامات اسرائیل به این نتیجه رسیدند که به دلیل جمعیت کم نمی توانند از عهده تلفات سنگین در جنگ برآیند در نتیجه تصمیم به ساخت تانک مرکاوا گرفتند. مرکاوا (Merkava) نوعی تانک جنگی است که توسط اسرائیل، به منظور تامین هر چه بیشتر امنیت جانی سرنشینان در شرایط سخت جنگی و در اصل برای کمک به ارتش اسرائیل ساخته شده است.

تاریخچه
در سال 1967 پس از جنگ شش روزه - جنگ "اعراب و اسرائیل" یا جنگ "ماه ژوئن" نیز نامیده می شود و درواقع نبرد اسرائیل با کشورهای عربی نظیر مصر، اردن، عراق و سوریه بود که طی آن اسرائیل موفق شد نوارغزه، شبه جزیره سینا در مصر، نواحی غربی اردن و فلات جولان در سوریه را به تصرف خود در آورد - و تحریم اسرائیل توسط کشور فرانسه، وزارت دفاع اسرائیل قراردادی مبنی بر همکاری و مشارکت با کشور انگلستان در ساخت نوعی تانک جنگی به نام چیفتن (Chieftain) را به امضاء رساند.

در سال 1969 با فشار کشور های عربی، انگلستان مجبور به لغو این قرارداد و کنار گذاشتن اسرائیل از این پروژه شد. این کار اسرائیل را متوجه این نکته کرد که به منظور تامین تسلیحات نظامی اش نمی تواند به کمک دیگر کشورها تکیه کند، در نتیجه با استفاده بهینه از نیروهای داخلی، مصصم به ساخت یک تانک جنگی که عملا یکی از مخرب ترین جنگ افزارهای نظامی به شمار می رود، شد.

تانک مرکاوا مدل Mk2 جمعیت اندک عامل ساخت مرکاوا
هر چند اسرائیل حادثه جنگ یوم کیپور (Yom Kippur) در سال 1973 را با ذخایر تسهیلات نظامی آمریکا پیش برد، اما به این نتیجه رسید که کشوری مانند اسرائیل با جمعیت اندکش نمی تواند از عهده تلفات سنگین چنین جنگ هایی برآید؛ در نتیجه تصمیم به ساخت تانک Merkava با هدف حفظ جان سربازانش گرفت.


جنگ یوم کیپور که جنگ رمضان، جنگ اکتبر یا جنگ 1973 اعراب و اسرائیل نیز نامیده می شود، جنگی بود که با اتحاد کشورهای عربی به رهبری مصر و سوریه در مقابله با اسرائیل در گرفت. این جنگ که در واقع نوعی جوابیه به جنگ شش روزه بود در تعطیلات یوم کپیور یهودیان آغاز شد و بیست روز به طول انجامید و نهایتا نیز به آتش بس رسید.


برای اولین بار این تانک که مجهز به یک توپ 105 میلیمتری بود، در ماه آوریل 1979 مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال 1982 در جنگ لبنان آزمایش شد، ظاهرا سیستم ترمز تانک با مشکلاتی روبرو بود.


اشکالات Mk 1 در این مدل برطرف و بهسازی شد، از آن جمله اضافه شدن یک خمپاره 60 میلیمتری در داخل تانک بود. Mk 2 مجددا در تهاجم اسرائیل به لبنان و بیروت مورد استفاده قرار گرفت.


این مدل که در 1990 معرفی شد، مجهز به یک موتور با قدرتی معادل 1200 اسب بخار و یک اسلحه Smooth-Bore 120 میلیمتری بود.


در سال 1995 عرضه شد، این تانک که Merkava Baz نیز نامیده شد، در سیستم شلیک و تهویه هوای داخل آن نسبت به مدل های قبل تغییراتی بوجود آمد و یک پکیج زرهی به نام Kasag به آن افزوده شد. در واقع Merkava 3 Baz Kasag یکی از امن ترین تانک های دنیا به شمار می رود.


Merkava Mk 1 Merkava Mk 2 Merkava Mk 3 Merkava Mk 3Bطی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرئیلی به هلاکت رسیدند. Merkava Mk 4
آخرین مدل ساخته شده از تانک های Merkava است که از سال 2004 مورد استفاده قرار گرفته است، سیتم ایمنی اش کامل تر شده دقیق تر شلیک می کند.

ملاحظات
مانند هر تانک دیگر، Merkava نمی تواند در مقابل مین های زیرزمینی مقاومت کند. طی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرئیلی به هلاکت رسیدند.

در زد و خوردهای اخیر میان اسرائیل و لبنان (در سال 2006) نیز چندین تانک مرکاوا تخزیب شده و سرنشینان آنها زخمی شده یا به هلاکت رسیدند. مقامات اسرائیلی معتقد هستند که این عملیات و عملیات مشابه با کمک موشک های ضد تانک Metis-M ساخت کشور روسیه انجام شده است.

از سال 2005 تعداد ده هزار کارگر در 220 کارخانه ساخت تانک مرکاوا درکشور اسرائیل به کار گمارده شده اند. در همان سال درآمد دولت اسرائیل از صادر کردن تجهیزات و ابزار جانبی تانک مرکاوا رقمی بالغ بر 200 میلیون دلار بود. کارخانه های سازنده این تجهیزات در اسرائیل، در آمد حاصله از صادرات لوازم فوق الذکر را در سال 2007 معادل 400 میلیون دلار پیش بینی کرده اند.


تانك مركاوا (مركاوا در عبری به معنی Chariot یا ارابه) جزو تانكهای اصلی میدان نبرد است كه توسط اسرائیل برای استفاده در وزارت دفاع اسرائیل، طراحی و ساخته شده است.
وزارت دفاع اسرائیل: Israel Defense Forces یا IDF

هدف اصلی طراحی مركاوا، حفاظت از جان خدمه بوده است؛ بدین جهت موتور در قسمت جلوی تانك تعبیه شده است كه باعث افزایش جرم قسمت جلوی تانك می‏شود؛ بنابراین، خدمه می‏توانند در صورت از كار افتادن تانك، از قسمت عقب آن، خارج شوند

این تانك دارای زره بسیار مقاومی است و توانایی حركتی بالایی دارد؛ در واقع این تانك، دارای بهترین نوع حفاظت، در كل تانكهای تولیدی در جهان است. بدنه و زره اصلی مركاوا در كارخانهء تل‏هاشومر ساخته می‎‏شود و سایر اجزائش نیز در كارخانه‏های نظامی IMI, Elbit, Soltam و . . . تولید می‏شوند.
كارخانهء تل‏هاشومر: Tel HaShomer Armoured Corps

تاریخچه
به دنبال جنگ شش روزهء 1967 و تحریم تسلیحاتی دولت فرانسه بر علیه اسرائیل، وزارت دفاع اسرائیل، قراردادی را با انگلستان جهت تولید مشترك تانك پرقدرت چیفتن به امضاء رساند. به سال 1969، به دنبال فشار كشورهای عربی، دولت انگلستان، معاملهء ساخت تانك با اسرائیل را برهم زد و تانكهای چیفتن را به ایران فروخت.


تانک چیفتن

خیلی زود اسرائیل متوجه شد كه برای تامین سلاح‏های مورد نیازش، نمی‏تواند بر روی دیگر كشورها حساب كند، از این رو، خود دست به كار تولید تانك شد. با این حال در زمان نزدیك به وقوع جنگ 1973 یام كیپور، ایالات متحده، تعدادی از تانكهای ذخیرهء خود را به اسرائیل فرستاد.

در آن زمان، حافظ اسد (رئیس جمهور فقید سوریه) و انور سادات (رئیس جمهور فقید مصر) با ملك حسین (پادشاه اردن)، جلسه‏ای مشترك در امان برگزار كردند. هدف آنها، متقاعد كردن همراهی اردن در جنگ آتی بود. آنها قصد داشتند نیروهای اسرائیلی را از بلندی‏های جولان و صحرای سینا به عقب برانند. شاه حسین، به دلیل ترس از وقوع جنگ و به خطر افتادن تاج و تخت پادشاهی، با یك هلیكوپتر، كه خود هدایت آن را بر عهده داشت به تل‏آویو پرواز كرد و در دیدار با گلدامایر (وزیر خارجهء وقت اسرائیل)، وقوع یك جنگ در آینده‏ای نزدیك، به اطلاع وی رساند. بدین جهت، اسرائیل با كمكهای فنی و تسلیحاتی آمریكا، توانست این جنگ را پشت سر بگذارد.


اسرائیل دریافته بود كه به علت جمعیت كم و سرزمین بسیار كوچك، نمی‏تواند متحمل تلفات سنگین در جنگ شود؛ از این رو مركاوا، براساس حداكثر حفاظت جانی از خدمه‏اش، طراحی شد. از آنجا كه تعمیر یك تانك معیوب یا آسیب‏دیده، ساعتها یا روزها به طول می‏انجامد، خدمهء تانكهای اسرائیلی، جهت كاهش خطا و ایجاد صدمات، ماهها آموزش سنگین می‏بینند.


به سال 1970، دولت اسرائیل، دریافته بود كه به یك ظرفیت بومی جهت تولید تانك در داخل كشور به شدت نیاز دارد؛ بدین جهت، «تال» ژنرال ارشد اسرائیلی (ישראל טל) رهبری یك تیم طراحی را جهت ساخت یك تانك با مشخصات عالی ویژهء میدان نبرد، بر اساس تجربیاتی كه از جنگهای 1967 و 1973 بدست آورده بود، آغاز كرد. عمدهء تمركز این تیم طراحی، بر حفاظت جان خدمهء تانك استوار بود.


ژنرال
تال (با نام دیگر Talik) از فرماندهان ارشد اسرائیل است كه فرماندهی نبرد تانكها را در جریان جنگ 1967 در صحرای سینا و فرماندهی مرحلهء آخر جنگ 1973 را جهت راندن نیروهای زرهی سوریه به پشت بلندی‏های جولان برعهده داشته است. وی در صحرای سینا، به مانند رومل در شمال آفریقا عمل نمود و به عنوان دارندهء بالاترین دانش نبرد تانكها در اسرائیل شناخته می‏شود. به تاریخ 13 مارس 1977، اسرائیل، به طور رسمی، ساخت و تكمیل تانك مركاوا را اعلام نمود.

ژترال تال (پایه گذار نبرد تانک و صنعت تانک سازی در اسرائیل)


مركاوا نوع 1 یا Merkava Mk 1
مركاوا نوع 1 اولین بار به تاریخ آوریل 1979، به طور رسمی وارد خدمت در ارتش اسرائیل شد؛ این تانك ویژهء مناطق سخت و ناهموار شمال اسرائیل و بلندی‏های جولان ساخته شد. در این تانك، یك توپ 105 میلی‏متری، موتوری نصب شده در جلوی تانك و درهای خروج اضطراری در عقب استفاده تعبیه شده بود.
این تانك برای اولین بار در جنگ سال 1982 با لبنان مورد استفاده واقع شد؛ در این نبرد، مشكلات عدیدهء این تانك نمایان گشت كه از آن جمله، مشكلات سیستم ترمز بود.

مرکاوای نوع MK 1 (به محل دربهای خروج در عقب تانک توجه فرمائید)


مركاوا نوع 2 یا Merkava Mk 2
مركاوا نوع 2 برای اولین بار به سال 1983 وارد خدمت شد. در این تانك، چند مورد بهبود یافته بود ولی عمدهء تمركز وظیفهء تانك، بر جنگ شهری استوار بود. برای ایجاد قابلیت مقاومت و پایداری خدمه، از یك مسلسل بسیار پرقدرت داخلی 60 میلی‏متری استفاده شده بود؛ این تغییرات به دنبال جنگ با لبنان به سال 1982 و نبرد شهری سنگین در بیروت، انجام شدند.

تصویری از مرکاوای MK 2


مركاوا نوع 3 یا Merkava Mk 3
به دنبال اطلاعات و تجربیات بسیار مفیدی كه در جریان جنگ لبنان به سال 1982، عاید ارتش اسرائیل شد، مركاوا نوع 3 به سال 1990 پا به عرصهء وجود گذاشت. این مدل، دارای موتوری به قدرت 1200 اسب بخار (معادل 895 كیلووات)، سیستم تعلیق و جعبهء دندهء جدید و یك توپ 120 میلی‏متری بسیار پرقدرت شده بود

تصویری از مرکاوای MK III


مركاوا نوع MK 3B
مركاوایی كه به سال 1995 از خط تولید خارج شد و به نام مركاوای باز شناخته می‎شود (Merkava Baz) دارای یك سیستم كنترل آتش بسیار پیشرفته، حفاظت كنندهء بسیار موثر خدمه در برابر حملات NBC (اتمی، میكروبی و شیمیایی)، تهویهء مطبوع بسیار مناسب با درجهء دمای قابل تنظیم، زره چندتكه یا ماجولار به نام Kasag (یعنی خسارت وارده، با تعویض قطعه زره آسیب دیده، سریعن برطرف می‏شود) می‏باشد؛ بدین ترتیب، تانك «
Merkava 3 Baz Kasag»، بهترین و مقاوم‏ترین زره را در بین تانكهای حال حاضر جهان، داراست و در برابر سلاح‏های ضدتانك معمول نظیر انواع RPG، كاملن مقاوم می‏باشد.
NBC مخفف Nuclear, Biological ,Chemical


مركاوا نوع MK 3 (نسل چهارم)
مدلی از سری MK 3 تانك مركاوا كه امروز در ارتش اسرائیل به كار گرفته می‏‎شود Dor-Dalet (نسل چهارم) نامیده می‏شود؛ این تانك بسیار پیشرفته، شامل ویژگی‏های زیر است:
* زره چندتكهء قابل افزایش (از نوع ماجولار)
* مسافت یاب بهبود یافته
* مسلسل بسیار پیشرفته با قدرت نفوذ و نواخت بالا
* تهویهء مطبوع داخلی و پرقدرت (ایركاندیشن)
* حفاظت كنندهء خدمه در برابر حملات اتمی، میكروبی و شیمیایی


مركاوا نوع 4 یا Merkava Mk 4
مركاوای نوع 4، آخرین نسل تولید شدهء‌ این تانك ویژهء میدان نبرد در اسرائیل می‏باشد كه از سال 2004 وارد خدمت در نیروی زمینی اسرائیل شده است و هم اكنون در جنوب لبنان فعال می‏باشد. این تانك دارای پوشش حفاظتی بسیار مقاوم‎تری جهت خدمه نسبت به انواع قبلی بوده و دارای موتور بسیار پرقدرت و سیستم كنترل آتش دقیق‏تر می‏باشد.

نمایش مركاوای MK 4 در مراسم روز استقلال اسرائیل

تانك MK 4 برای نبردهای شهری بهینه‏سازی شده است؛ همچنین مجهز به زرهی است كه نه تنها جلوی تانك، بلكه تمام اطراف و بالای تانك را به خوبی پوشش می‏دهد. زره تعبیه شده، از نوع چندتكه (ماجولار) است كه با آسیب دیدن زره، تنها قطعات آسیب دیده تعویض می‏شوند نه كل زره.

در MK 4 همچنین جزئیات بیشتری جهت حفاظت جان خدمه پیش‏بینی شده است؛ به طوری كه هر قطعهء آسیب دیده به هنگام هدفگیری زره اصلی، می‏تواند توسط قطعهء دیگری تامین و جایگزین شود و بدین ترتیب، تانك به راحتی از صحنهء نبرد، خارج نمی‏‎شود.


MK 4 همانند مدلهای قبلی، دارای سیستم تهویهء مطبوع با كیفیت عالی، حفاظت كنندهء جان خدمه در برابر حملات «اتمی، میكروبی و شیمیایی» و محل ضدحریق و ضدضربهء‌ نگهداری مهمات می‏باشد.

در MK 4 یك سیستم كنترل آتش بسیار پیشرفته با یك توپ پرقدرت 120 میلی‏متری بدون خان و یك سیستم بسیار پیشرفتهء هدف‏یاب تعبیه شده است. این سیستم هدف‏یاب، به خدمهء تانك كمك می‏كند تا به راحتی هلیكوپترهای ضدتانك نظیر هلیكوپتر فرانسوی SA342L Gazelle (غزال) و هلیكوپتر روسی Mil Mi-24 Hind (هایند) را در آسمان شناسایی كرده و سرنگون سازد. هلیكوپترهای غزال و هایند، ستون فقرات اصلی هلیكوپترهای ضدتانك سوریه و عراق (زمان صدام) را تشكیل می‏دهند و قابلیت سرنگونی آنها برای ارتش اسرائیل، از اهمیت بالایی برخوردار است.


توپ 120 این تانك، قابلیت استفاده از مهمات اسرائیلی، فرانسوی، آلمانی و آمریكایی را داراست. در این تانك همچنین یك مسلسل بسیار پرقدرت 12.7 میلی‏متری ساخت Rafael و یك خمپاره‏انداز 60 میلی‏متری داخلی تعبیه شده است.


مسلسل تعبیه شدهء داخلی و همچنین درب خروج تعبیه شده در قسمت عقب تانك (كه در تمامی مدلهای مركاوا موجود است) ثابت كرده‎‏اند كه در جنگهای شهری، بسیار كارآمد هستند.


مركاوا نوع 4 همچنین از قابلیت تحرك پیشرفته‏ای برخوردار است كه امكان مانورپذیری خوبی در مناطق صعب العبور بلندی‏های جولان – كه عوارض طبیعی زمین، امكان تحرك كمی برای تانكها ایجاد می‏كنند – می‏دهد. همچنین سیستم جدید شنی تانك - كه به اختصار Mazkom یا (מזקו"ם) نامیده می‏شود و مخفف عبارت كامل عبری מערכת זחלים קפיצים ומרכובים می‏باشد – بهبود یافته است و تانك را قادر می‏سازد به راحتی در سطوح ناهموار حركت كند و رد كمتری برجای بگذارد.


نمایشگر ویدیویی نصب شده، نمایی 360 درجه از اطراف تانك را در تمام ساعات شبانه‏روز می‏تواند به نمایش گذارد.


موتور دیزلی بسیار پرقدرت 1500 اسب بخاری، به تانك امكان می‏دهد با سرعت و قدرت بسیار بیشتری مانور نماید و به راحتی به سرعت 60 كیلومتر بر ساعت، دست یابد.


سیستم شنی تانك در اصطلاح Tracks, springs and wheels system یا TSAWS نامیده می‏شود.

امكان پیشرفتهء دیگر، نصب سامانه‏ای بسیار پیشرفته به نام «سیستم مدیریت میدان جنگ» یا (צי"ד) ساخت البیت سیستمز (
Elbit Systems) می‏باشد كه از اطلاعات دیجیتالی كسب شده از سایر نیروهای عمل كننده، مانند تانكها یا هواپیماهای جاسوسی بدون خلبان، جهت به روزآوری برنامهء عملیاتی، جهت یابی صحیح و توجیه خدمه جهت انجام نبرد صحیح، بهره می‏برد. این سیستم فوق پیشرفته، همچنین قادر است اطلاعات باارزش كسب شده در میدان جنگ را ذخیره كرده و آنها را به سایر نیروهای عمل كنندهء میدان نبرد، انتقال دهد.
سیستم مدیریت میدان جنگ = Battle Management System

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینكه اسرائیلی‏ها بر روی توپی 140 میلی‏متری كار می‏كنند كه بر روی گونه‏ای جدید از مركاوا (شاید مدل MK 5) نصب شود. چنین تانكی ممكن است وجود داشته باشد؛ گمانه‏زنی‏هایی وجود دارد مبنی بر اینكه چنین تانكی به زودی پدیدار خواهد شد، به ویژه اینكه تولید سری MK 4 به دلیل قطع بودجه، در خطر تعطیل شدن می‏باشد.گونه‏های دیگر مركاوا
به دنبال وقوع انتفاضهء الاقصی، وزارت دفاع اسرائیل، برخی از تانكهای مركاوای خود را به نحوی تغییر داد كه این تانكها بتوانند نیازهای یك جنگ شهری را برآورده كنند؛ عمدهء این تغییرات در قسمت موتور به وقوع پیوستند و تاثیر منفی بر كارایی رزمی این تانكها نداشتند.


Merkava 3 LIC
این مدل، نوعی از تانك «مركاوای باز 3» می‏باشد كه ویژهء جنگهای شهری، تجهیز شده است. استاندارد نام‏گذاری LIC بر اساس عبارت «شدت جنگاوری تقلیل یافته» شكل گرفته است و مجهز به یك مسلسل داخلی 50 میلی‏متری M2 ساخت براونینگ می‏باشد كه خدمه را قادر به شلیك پرقدرت و با نواخت بالا می‏نماید، بدون آنكه در معرض تیر دشمن قرار بگیرند.
در این مدل، همچنین از حفاظت‏های بیشتری برای صدمه ندیدن در برابر انفجار نارنجك یا مواد انفجاری دست‏ساز استفاده شده و توری‏های خاصی جهت محافظت دوربین‏ها و هواكش‏ها، تعبیه شده است. همچنین دستگاهی جهت علامت‏گذاری نقاط و یك دوربین در قسمت عقب تانك نصب شده است تا خدمه بهتر بتوانند در خیابانهای باریك، جهت‏یابی كنند.
تصویری از مرکاوای LIC


مركاوای آمبولانس یا تانك‏بولانس (Tankbulance)
در داخل برخی از مدلهای مركاوا، تجهیزات آمبولانس نصب شده است و قسمت عقب تانك، به نحوی تغییر یافته است كه بتواند مجروحین را با برانكارد حمل كند، ضمن اینكه تجهیزات كمكی پزشكی نیز در داخل آن افزوده شده است. بزرگترین خاصیت تانكبولانس، استحكام زیاد و درب‏های خروجی عقب می‏باشد كه تخلیهء مجروحین را در زیر آتش شدید و به هنگام پاسخگویی تیربارچی تانك به آتش دشمن، امكان‏پذیر می‏سازد.


مركاوا نوع ARV

مركاوای نوع ARV یا «وسیلهء زرهی ترمیم‏یافته» به نام Nammer (ببر به زبان عبری) شناخته می‏‎شود؛ در واقع یك خودروی زرهی بر اساس شاسی تانك مركاوا می‏باشد. این مدل، قادر است تانكهای از كار افتاده یا آسیب‏دیده را به وسیلهء موتور اضافی خود، به عقب حمل كند.
ARV مخفف Armoured Recovery Vehicle


مركاوا بر پایهء کاربری APC/IFV
وزارت دفاع اسرائیل، یک خودروی زرهی سنگین با کاربری APC و IFV بر اساس شاسی تانک مرکاوا طراحی کرده است. این خودرو به نام
Nemmera معرفی شده است که در زبان عبری به معنی «ماده ببر» می باشد؛ اما اصل تولید چنین وسیله ای، ارزش گذاری به جان نفرات یک جوخهء نظامی می باشد، به ویژه اینکه به قیمت تمام شدهء یک تانک مرکاوا هزینه دربردارد زیرا بر اساس بدنهء مرکاوا،‌ ساخته شده است. به دنبال اجرای عملیات رنگین کمان (מבצע קשת בענן) و آسیب پذیری نفربرهای زرهی M-113 و Stryker، وزارت دفاع اسرائیل تصمیم به اجرای برنامهء Nemmera گرفت.

به تاریخ 15 فوریه 2004، روزنامه ماآریو (Ma'ariv) گزارش کرد که یک نمونهء‌ اولیهء این خودروی زرهی، مجهز به یک مسلسل سنگین، در منطقه پل گیواتی (Givati Bridge) مورد آزمایش قرار گرفته است؛ به طوری که مسلسل این خودروی زرهی، از داخل بارگذاری و کنترل می شده است. همچنین قرار بر این شد که نام خودروی زرهی از Nemmera به Nammer (به معنی ببر) تغییر یابد.

APC مخفف Armoured Personnel Carrier (نفربر زرهی)
IFV مخفف Infantry Fighting Vehicle (خودروی رزمی پیاده نظام)

عملیات رنگین کمان یا
Operation Rainbow به تاریخ 18 می 2004 و در منطقهء نواز غزه به جهت نابودی هسته های تروریسم آغاز گشت. در جریان این عملیات، تونلهایی که جهت انتقال مهمات از مصر به نوار غزه حفر شده بودند، کشف گردیدند. این عملیات بعد از آن آغاز شد که 13 سرباز اسرائیلی، به دست فلسطینی های مسلح، به قتل رسیدند. اجرای این عملیات، مانع از رسیدن کشتی حاوی سلاحهایی نظیر موشک ضدهوایی Sa-7 (استرلا-2) و موشک ضدتانک AT-3 Sagger بدست فلسطینی ها شد. این سلاح ها به مصر قاچاق شده و قرار بود با کشتی به غزه حمل شوند.


تانک مرکاوا بر اساس کاربری «توپ خودکششی»
دو نمونهء اولیهء توپ خودکششی 155 میلی متری هویتزر Sholef (با نام دیگر Slammer) به وسیلهء کارخانجات Soltam بین سالهای 1984 تا 1986 ساخته شدند.

توپ Sholef در منطقهء‌ بیت هاتوتچان

این خودروی زرهی 45 تنی، مجهز به یک توپ بلند کالیبر 52 می باشد که بردی بیش از 40 کیلومتر دارد و قادر است حین حرکت، شلیک کند. این توپ خودکششی، هیچگاه به تولید انبوه نرسید.

Soltam یک کارخانهء بزرگ اسرائیلی است که هم در زمینهء تولیدات نظامی و هم غیرنظامی فعالیت دارد. تجربهء نظامی این شرکت، در زمینهء تولید سیستم های توپخانه، مسلسل و مهمات آنها می باشد؛ این کارخانه، زیرمجموعهء کمپانی نظامی Elbit می باشد.


ملاحظات
همانند سایر تانکها، مرکاوا در برابر مین های ضدتانک نصب شده در جریان انتفاضهء مسجدالاقصی، آسیب پذیر نشان داد؛ طی این شورش، سه دستگاه تانک مرکاوا به (به تاریخهای 14 فوریه 2002 و 14 مارس 2002 و 16 فوریه 2003) وسیلهء فلسطینیان نوار غزه منهدم شدند. در جریان انهدام این سه تانک، 7 سرباز اسرائیلی خدمهء مرکاوا، کشته شدند.

همچنین تعدادی مرکاوا، دچار آسیب شدند؛ برای نمونه تانکی که به تاریخ 19 مارس 2004 به دلیل انفجار یک مین ضدتانک واژگون شد و 2 خدمهء داخل آن، زخمی شدند.


در جریان نبرد اخیر با حزب الله لبنان که از جولای 2006 آغاز گشته است، سه نفر از خدمهء تانکهای مرکاوا به دلیل برخورد موشک ضدتانک، جراحات مختصری برداشتند. همچنین در جریان درگیری های اخیر جنوب لبنان، یک تانک مرکاوا از نوع MK 2 به وسیلهء یک بستهء انفجاری بسیار پرقدرت 300 کیلوگرمی نصب شده توسط حزب الله لبنان، منهدم شد.در سال 2005، بیش از 5000 کارگر مستقیمن درگیر تولید مرکاوا بودند؛ ضمن اینکه 5000 شغل غیرمستقیم دیگر نیز به واسطهء تولید مرکاوا در 220 شرکت اسرائیلی ایجاد شده بود. همچنین در سال 2005، به واسطهء صدور تجهیزات وابسته به تانک مرکاوا، 200 میلیون دلار سود خالص،‌ عاید اسرائیل شد. (خود تانک، هیچگاه صادر نشده است) کارخانجات درگیر تولید مرکاوا، انتظار دارند تا سال 2007، تعداد شغل های مرتبط با تولید مرکاوا به اندازهء 2000 نفر افزایش یابد و صدور فطعات مرتبط نیز تا 400 میلیون دلار، سود عاید دولت اسرائیل کند.


پایان کار مرکاوا ؟
شكست تانك‌های اسرائیلی مركاوا در جنگ با حزب‌الله فرماندهان نظامی اسرائیل را بر آن داشته تا در ادامه تولید آن تجدیدنظر كنند و احتمالن به آن خاتمه دهند.
مجلهء «دیفنس نیوز» در این مورد نوشته است: «كارشناسان نظامی معتقدند این تانك، جنگ‌افزار نظامی سنگینی است و باید به دنبال تولید نوعی سبك آن بود.» این مجله به نقل از ژنرال «بنیامین گنتز» فرمانده نیروی زمینی ارتش اسرائیل نوشت: «جنگ‌های آینده ممكن است به تانك‌های كمتری نیاز داشته باشد به همین خاطر باید در طرح افزایش تولید تانك‌های مركاوا تجدیدنظر كرد.»

ژنرال «نر امیر» مدیر كل برنامه تولید خودرو‌های زرهی در اسرائیل نیز گفت: ‌«تصمیم‌گیری درباره ادامه تولید مركاوا بسیار مهم است و بعد استراتژیك دارد.»


دیفنس نیوز افزود: «پس از 33 روز جنگ علیه حزب‌الله كه به شایستگی از موشك‌های ضدتانك برای جلوگیری از نفوذ زمینی اسرائیل استفاده كرد، ژنرال گنتز و دیگر فرماندهان نظامی اسرائیل تصمیم گرفتند درباره جنگ تانك‌ها تجدیدنظر كنند.» این مجله به نقل از ژنرال «حاییم ارتس» نوشت: «ما در حال حاضر در انتظار ارزیابی حوادث جنگیم و در آن صورت به روشنی درخواهیم یافت چرا اوضاع چنین پیش رفت.» به نوشته دیفنس نیوز، ژنرال ارتس افزود: با وجود این، یكی از درس‌های این جنگ این بود كه تانك‌ها و ماشین‌آلات جنگی سنگین نیروی اصلی در جنگ‌های زمینی است.»
نوشته شده در دوشنبه 8 تیر 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()