تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی


شناورهای چینی Type 022 (کلاس‌بندی ناتو: Houbei) گونه‌ای جدید از واحد‌های حمله‌ی سریع‌السیر FAC نیروی درایایی ارتش‌ آزادی‌خواه چین PLAN است که دارای طرح کاتاماران (طرحی که در آن دو محل تماس با آب وجود دارد. و سازه‌ی شناور دارای دو کیل است.) می‌باشد. شناور اول از این سری (با کد بدنه‌ی 2209) توسط کارخانه‌ی کشتی‌سازی Qiuxin واقع در شانگهای ساخته‌شد و در آپریل 2004 به آب انداخته‌شد. در ساخت این شناور تعداد شش پیمان‌کار مشارکت‌داشته اند. تا سال 2007 تعداد چهل فروند از این شناور ساخته‌شده و قرار براین بوده که در سال‌های بعد تعداد بیشتری از آن ساخته‌شود. شناورهای Type 022 جانشین شناورهایType 021 (کلاس (Huangfeng خواهند شد که در فاصله‌ی سال‌های 1960 تا 1980 وارد خدمت شده‌اند.

طرح
ویژگی بارز Type 022 طرح بدنه‌ی موج‌شکن کاتاماران (دوبدنه‌ای) یا همان SWATH است. طرح سنتی کاتاماران معمولا در شناورهای بزرگتر دیده می‌شود اما این طرح در آب‌های متلاطم و در سرعت‌های بالا تعادل مناسبی ندارد. اما در Type 022 تغییراتی حاصل شده که این امر شناور را قادر می‌سازد ضمن حفظ تعادل در ‌آب‌های متلاطم نیز به سرعت‌های بالا دست پیدا کند. همچنین آبخور بسیار کم شناور آن را قادر می‌سازد در مکان‌هایی که سایر شناورها قادر به گشت‌زنی نیستد به راحتی تردد کند.
مشکل اصلی بدنه‌ی SWATH در این است که این طرح نسبت به طرح سنتی کاتاماران و یا شناورهای تک‌بدنه‌ای هزینه‌برتر و طراحی آن مشکل‌تر است؛ در ضمن سیستم کنترل‌کننده‌ی شناور نیز دارای طرح پیچیده‌ای است. گفته می‌شود دولت چین در دستیابی به این طرح از همکاری شرکت‌ مشاوره‌ی دریایی AMD استرالیا بهره‌برده است. شرکت یادشده با شرکت Sea Bus International چین در طرحی غیرنظامی همکاری داشته ولی دولت چین از طرح ارائه‌شده در ساخت این شناورها بهره‌برده‌است.
Type 022 اولین طرح نظامی کاتاماران در دنیا محسوب می‌گردد. اگرچه قبلا برخی شناورهای لجستیکی و پشتیبانی مدل کاتاماران در سایر کشورها به کار رفته‌بود اما هیچ طرحی برای شرکت مستقیم در نبردهای دریایی وجود نداشت. متعاقب ابتکار چین، ایالات متحده نیز دست به سرمایه‌گذاری بر روی طرحی مشابه جهت نبرد‌های ساحلی زد که به FSF1 یا جنگجوی دریا مشهور است.
شناورهای Houbei دارای طول 40 متر، عرض 12 متر و آبخور 1.5 متر هستند. تناژ جابجایی شناور 220 تن است. سیستم پیشران شناور از دو موتور دیزلی با قدرت 6865 اسب بخار و دو جت‌آبی تشکیل شده که سرعتی معادل 36 گره را برای آن فراهم می‌آورد. شناور توسط 12 تا 14 خدمه کنترل میشود.
طراحی بدنه شناور به گونه‌ای است که سطح مقطع راداری آن را کاهش می‌دهد به گونه‌ای که این شناور با ناوچه‌های کلاس ویسبی سوئد مقایسه می‌گردد. همچنین رنگ‌آمیزی استتاری بدنه‌ی شناور باعث می‌شود شناسایی بصری آن به راحتی امکان‌پذیر نباشد. این رنگ‌آمیزی با توجه به محل به‌کارگیری شناور متفاوت است به گونه‌ای که رنگ‌های به‌کاررفته در مناطق شمالی سیاه-خاکستری-آبی-سفید است اما در رنگ آمیزی شناورهای جنوبی رنگ‌های آبی-سفید-خاکستری به کار رفته‌اند.

سامانه‌ی تسلیحاتی
شناور مجهز به تعداد هشت فروند موشک ضدکشتی YJ-83 است که در مقرهای نصب شده‌ در پاشنه‌ی شناور قرار دارند. گفته می‌شود می‌توان در این مقر‌ها لانچرهای موشک کروز Hongniao (پرنده‌ی سرخ) نیز نصب کرد. برد Hongniao حداکثر 3000 متر و سرعت آن 0.7 تا 0.8 ماخ گزارش شده‌است. در سینه‌ی شناور یک توپ دفاع نزدیک روسی AK-630 30 میلیمتری قرار دارد. این توپ دارای برد موثر 4000 متر و نواخت 83 گلوله بر ثانیه (4980گلوله در دقیقه) است و برجک آن قادر است در طول مدت 5.1 ثانیه چرخشی 360 درجه‌ای داشته‌باشد. همچنین دو مقر پرتاب چف/دکوی چهارگانه نیز در دو سمت چپ و راست شناور دیده می‌شوند.
بر روی این شناور انواع ناشناخته‌ای از حسگرها وجود دارد. آنتن Datalink شناور در بین دو مقر شلیک موشک قرار دارد که می‌تواند داده‌های مربوط به اهداف را از حسگرهای سایر واحدهای هوایی و یا سطحی دریافت نماید. همچنین یک حسگر الکترو-آپتیکال گونه‌ی HEOS 300 نیز در قسمت جلوی شناور دیده می‌شود که احتمالا برای کنترل توپ AK-630 به کار می‌رود.
توپ AK-630


موشک Hongniao


تصویر گرافیکی

سایز اصلی

مشخصات
●طول: 42.6 متر
●عرض: 12.2 متر
●آبخور: 1.5 متر
●تناژ جابجایی: 220 تن
●سرعت: 36 گره معادل 66.6 کیلومتربرساعت
●خدمه: 12 تا 14 نفر
●تسلیحات:

8 موشک کروز حمله به اهداف زمینی Hongniao (غیر موثق)

یک توپ 30 میلیمتری دفاع نزدیک AK-630
●حسگرها:
یک رادار جست‌وجوی سطحی
یک رادار ناوبری
سامانه ی الکتروآپتیکال HEOS 300
●پیشران:
دو موتور دیزلی با قدرت 6865 اسب بخار
دو جت آبی

تصاویر متنخب
8 موشک‌ ضد کشتی YJ-83 12 موشک سطح به هوای QW (غیر موثق)
کلاس Huangfeng


منابع لاتین:
http://www.sinodefence.com/navy/littoral/type022.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/Houbei_class_missile_boat

نوشته شده در پنجشنبه 29 مرداد 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()