تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامیناوهای کلاس Hyuga بزرگترین شناورهای نیروی دریایی ژاپن از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون محسوب می‌شوند. این ناوها در جایگزین ناوهای ضد زیردریایی کلاس Haruna خواهند بود. Hyuga نام ناو هلیکوپتربری است که به دست نیروی دریایی ژاپن JMDSF طراحی و ساخته‌شده‌است. این ناو نام خود را از نبردناو Hyuga گرفته‌است. بنابر اطلاعات منتشر شده حداقل دو ناو از این گونه ساخته خواهد شد. ساخت ناو اول در سال 2006 آغاز شده و احتمالا در سال 2009 وارد خدمت خواهد شد. بکارگیری این ناو در نیروی دریایی ژاپن به این کشور قدرت قابل توجهی می‌بخشد.

ناوهای کلاس Hyuga بزرگترین شناورهای نیروی دریایی ژاپن از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون محسوب می‌شوند. این ناوها در جایگزین ناوهای ضد زیردریایی کلاس Haruna خواهند بود.
این ناوها در ژاپن با عنوان Helicopter Destroyer شناخته می‌شوند. البته این عنوان در دسته‌بندی بینالمللی وجود ندارد و نامگذاری به این شکل درست به نظر نمی‌رسد؛ چراکه این ناو بسیار بزرگتر از یک Destroyer (ناوشکن) است و دارای یک عرشه‌ی پروازی است.
شناورهای این کلاس تا حد زیادی شبیه به یک ناو هواپیمابر هستند که به طور مثال می‌توان به ناوهواپیمابر انگلیسی Invincible یا Giuseppe Garibaldi ایتالیایی و یا Principe de Asturias اشاره کرد. Hyuga دارای دو آسانسور نیز می‌باشد. ژاپن ادعا می‌کند این ناو سه باگرد SH-60K جهت استفاده در جنگ‌های ضدزیردریایی و یک MCH-101 جهت استفاده در موارد مواجهه با مین را حمل می‌کند. اما به نظر می‌رسد این ناو توانایی حمل حداکثر تا حداکثر 11 بالگرد را داراست.
این ناوها به علت نداشتن برخی تجهیزات قادر به حمل هواپیما نیستند؛ اما با اندکی تغییرات می‌توان از آنها جهت حمل هواپیماهای عمود پرواز مانند Harriers یا F-35 Lightning IIبهره برد.
ناوهای هلیکوپتربر Hyuga مجهز به یک دسته سلول 16 تایی شلیک عمودی است که توان شلیک موشک‌های سطح به هوای ESSM و یا موشک‌های ضدزیردریایی ASROC را داراست. ناو قادر است تعداد زیادی موشک را جهت هدف قرار دادن تهدیدات مختلف هدایت کند.
از جمله تسلیحات دیگر استفاده شده در ناو دو توپ 20میلیمتری دفاع کوتاه‌برد و دو مقر سه‌گانه شلیک اژدر می‌باشد.
این ناوها دارای توانایی فرماندهی یک ناوگروه هستند و می‌توان از آنها به عنوان کشتی دریادار Flagship استفاده‌کرد. تعداد خدمه ناو 350 نفر اعلام شده اما تخصص این افراد به دلایلی منتشر نشده‌است.

Hyuga نام ناو هلیکوپتربری است که به دست نیروی دریایی ژاپن JMDSF طراحی و ساخته‌شده‌است. این ناو نام خود را از نبردناو Hyuga گرفته‌است. بنابر اطلاعات منتشر شده حداقل دو ناو از این گونه ساخته خواهد شد. ساخت ناو اول در سال 2006 آغاز شده و احتمالا در سال 2009 وارد خدمت خواهد شد. بکارگیری این ناو در نیروی دریایی ژاپن به این کشور قدرت قابل توجهی می‌بخشد. Hyuga دارای دو توربین گازی GE LM2500 COGAG است که قدرتی معادل 2500 اسب بخار را تولید کرده و دو محور شفت را می‌چرخانند.
خصوصیات
شرکت سازنده: شرکت دریایی IHI
متصدی: نیروی دریایی ژاپن JMDSF
کلاس: Hyuga
ساخته‌شده: 1 فروند
برنامه ساخت: 2 فروند
نوع: ناو هلیکوپتربر
تناژ جابجایی: 13950 تن؛ 18000 در حالت فول
طول: 197 متر
عرض: 33 متر
آبخور: 7 متر
سرعت: 30 گره (56 کیلومتر بر ساعت)
حسگرها :
سیستم راداری و کنترل آتش FCS-3
رادار کاوش سطحی OPS-20
سونار OQS-XX
تسلیحات:

2 توپ 20 میلیمتری Phalanx
دو مقر سه‌گانه شلیک اژدر 323 میلیمتری
ظرفیت حمل بالگرد: حداکثر تا 11 فروند
خدمه: 350 نفر (شامل خدمه پروازی)
پیشران: دو توربین GE LM2500 COGAG ، دو محور شفتناو ضدزیردریایی Harunaمنابع:
http://www.military-today.com/navy/Hyuga_class.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Hy%C5%ABga_class_helicopter_destroyer


نوشته شده در پنجشنبه 29 مرداد 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()