تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی


ناوهای هواپیمابر کلاس Gerald R. Ford (کلاس فورد) نسل آینده‌ی ناوهای هواپیمابر ""Supercarrier نیروی دریایی ایالات متحده خواهند بود. اولین ناو از این کلاس Ford "CVN78" نام دارد. این پروژه در ابتدا با نام CVNX شناخته‌می‌شد (که X به معنای در حال توسعه In Development است)؛ بعدها این پروژه CVN-21 نام گرفت که البته منظور از شماره 21 شماره بدنه نیست بلکه عدد 21 به برنامه‌ی ارتش ایالات متحده در قرن 21 اشاره دارد. CVN-78 به نام Gerald R. Ford شناخته می‌شود و در طراحی بدنه‌ی آن از ساختار ناوهای هواپیمابر کلاس نیمیتز استفاده شده‌است.
خصوصیات:
ناوهای کلاس فورد ترکیبی از جدیدترین ویژگی‌ها خواهند بود که از جمله‌ی آنها می‌توان به رآکتور اتمی جدید ""A1B ، خصوصیات پنهان‌کاری جدید جهت کاهش سطح مقطع راداری، قلاب پرتاب جدید و نیاز به خدمه‌ی کمتر اشاره کرد. نیروی دریایی ایالات متحده معتقد است با استفاده کردن از جدیدترین سیستم‌ها و گسترش سیستم‌های مکانیزه، قادر است میزان هزینه‌ها و تعداد خدمه را کاهش داد. جدیدترین سیستم‌ها در بخش جزیره‌ی ناو مورد استفاده قرار میگیرد.
تکنولوژی‌های جدید:
●سیستم پیشران جدید که تعداد خدمه مورد نیاز جهت تعمیرات و نگهداری را تا 50٪ کاهش داده‌است.
●سیستم پرتاب مغناطیسی و قلاب جدید
●طرای عرشه پروازی جدید که باعث افزایش 25٪ سورتی‌های پروازی شده‌است.
●طراحی جزیره‌ی کوچک‌تر و سازگار با سیستم راداری باند دوگانه DBR
●استفاده از سیستم کنترل نبرد جدید و انعطاف‌پذیر و سازگار سیستم‌هایی که در آینده طراحی‌ خواهندشد.ساختار:
طراحی اجزا CVN-78 از بهار سال 2007 آغاز شده است و انتظار می‌رود کار ساخت در سال 2015 پایان یابد. کار ساخت ناو در حوضچه‌ ساخت شرکت Northrop Grumman واقع در Virginia انجام می‌گیرد، این شرکت تنها شرکتی است که دارای حوضچه‌ی مناسب جهت ساخت ناوهای هواپیمابر اتمی است. هزینه‌ی ساخت هر ناو در سال 2005 مقدار 8 بیلیون دلار اعلام شد، البته هزینه‌ی تحقیقات و تکنولوژی‌های جدید نیز 5 بیلیون دلار اعلام شد.(این هزینه برای تمامی ناوهای این کلاس می‌باشد.). بر اساس گزارش منتشر شده در سال 2009 هزینه‌ی ساخت CVN-78، 14 بیلیون دلار است، در واقع هزینه‌ی واقعی ساخت هر ناو با احتساب هزینه‌ی تحقیقات 9 بیلیون دلار است.
در حال حاضر مجوز ساخت 3 ناو صادر شده است، اما جایگزینی Enterprise و ناوهای نمیتز باید به صورت یک به یک انجام شود بنابراین ایالات متحده نیاز به ساخت 17 ناو جدید طی این پروژه‌ دارد. البته برآورد شده‌است آخرین ناو کلاس نیمیتز حداقل تا سال 2058 مشغول به خدمت باشد. البته طی سخنرانی که Robert Gates دبیر وزارت دفاع ایالات متحده در 6 آپریل 2009 داشت مشخص شد که تعداد 10 ناو تا سال 2040 ساخته خواهند شد.
واحد‌ها:

CVN-79 2018
CVN-80 2021
ویژگی‌ها
سازنده: شرکت کشتی‌سازی Northrop Grumman
متصدی: نیروی دریایی ایالات متحده
تناژ جابجایی: 100،000 تن
طول: 333متر
عرض: 41 متر
سرعت: بیش از 30 گره (بیش از 56 کیلومتربرساعت)
تعداد خدمه: 4660 (با احتساب خدمه پروازی)
تسلیحات:

موشک‌های سطح به هوا شامل 2 " 16 ESS SAM" و 2 " 21 RAM SAM"
طول عمر: حدود 50 سال
قابلیت حمل هواپیما: بیش از 75 فروند شامل هواپیماهای JSF, F/A-18E/F, EA-18G, E-2D, MH-60R/S, J-UCAS

منابع:
Http://navy.mil.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_class
http://www.freewebs.com/jeffhead/worl dwideaircraftcarriers/cvn21.htm
Gerald R. Ford "CVN-78" 2015 جهت جایگزینی Enterprise 4 سیستم دفاع کوتاه‌برد
نوشته شده در پنجشنبه 29 مرداد 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()