تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی


مأموریت اولیه‌ی كشتی‌های جنگی كلاس SPRUANCE نابودی زیردریایی‌هاست. این كشتی‌های سطحی از نظر جثه دو برابركشتی‌های جنگی زمان جنگ جهانی دوم بوده و طول آنها به اندازه‌ی این كشتی‌هاست. این كشتی‌ با بهره‌گیری از سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته با هدف شكار و نابودی زیردریایی‌های تندرو، در تمامی شرایط آب و هوایی طراحی شده است اما می‌تواند با كشتی‌ها هواپیماها و اهداف ساحلی نیز درگیر شود. این كشتی‌های جنگی چندمنظوره، همچنین قادر به تأمین آتش تسلیحاتی دریایی به منظور پشتیبانی از عملیات دریایی هستند.

مأموریت اولیه‌ی كشتی‌های جنگی كلاس SPRUANCE نابودی زیردریایی‌هاست. این كشتی‌های سطحی از نظر جثه دو برابركشتی‌های جنگی زمان جنگ جهانی دوم بوده و طول آنها به اندازه‌ی این كشتی‌هاست. این كشتی‌ با بهره‌گیری از سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته با هدف شكار و نابودی زیردریایی‌های تندرو، در تمامی شرایط آب و هوایی طراحی شده است اما می‌تواند با كشتی‌ها هواپیماها و اهداف ساحلی نیز درگیر شود. این كشتی‌های جنگی چندمنظوره، همچنین قادر به تأمین آتش تسلیحاتی دریایی به منظور پشتیبانی از عملیات دریایی هستند.

طراحی این كشتی به صورت پیمانه‌ای است و امكان نصب كلیه سیستم‌های فرعی آن را به راحتی فراهم می‌آ‌ورد. فضا و نیروی لازم برای نصب تسلیحات و سیستم‌های الكترونیك بر روی آن درآینده در نظر گرفته شده است. این كشتی در اصل یك كشتی ضد زیردریایی است و بر روی 24 عدد از آنـها سیستـم پـرتاب مـوشك عمومـی (VLS) Vertical Launch System نصب شده است كه امكان پرتاب موشك‌های تام‌هاوك و هارپون را دارد.

این نوع كشتی‌ها معمولاً پس از سی سال از رده خارج می‌شوند. اما در سال 1998 ، هفت كشتی از این مدل كه بر روی آنها سیستم VLS نصب شده بود تنها پس از 20 سال از رده خارج شدند تا كشتی‌های Arleigh Burke جایگزین آنها شوند.

این كشتی با توجه به قابلیت‌های ذاتی خود برای مأموریت‌های نظارتی نیز مناسب است. این كشتی دارای چهار موتور توربینی گازی است.


قابلیت‌های ضد زیردریایی:

قابلیت‌های ضدزیردریایی این كشتی به شرح زیر است:

یك سونار با قابلیت كشف فوق العاده امواج صوتی زیر آب و سیستم كنترل آتش. جنگ افزارهای زیردریایی شامل دو لوله پرتاب اژدر MK32 كه در هر یك سه اژدر جای می‌گیرد و سیستم پرتاب موشك عمومی ASROC ، علاوه بر این، این كشتی‌ها می‌توانند دو هلی‌كوپتر SH-60B LAMPS MKIII را در خود جای دهند تا برد اسلحه‌ها و حساسه‌های آن را افزایش دهند. این كشتی همچنین دارای سونار كنشی سوار شده‌ای به نام SQS-53 ، یك سیستم آگوستیك واكنشی تاكتیكی به نام SQR-19 ، سیستم پرتاب راكت ضدزیردریایی Anti-Submarine Rocket (ASROC) و دو آشیانه‌ برای هلی‌كوپترهای LAMPS MKIII است.

این كشتی‌ها برای مقابله با تهدیدات زیردریایی در خط مقدم حمله قرار می‌گیرند و تجهیزات موجود بر روی عرشه‌ی این كشتی‌ها امكان كشف تمامی زیردریایی‌ها تا بردی قابل توجه را فراهم می‌آورد. سیستم راهبری صوتی و تعیین فاصله این كشتی (هان سونار) یك موج صوتی را به سوی اهداف ارسال كرده و از روی انعكاس آن فاصله و وضعیت زیردریایی را ارزیابی می‌كند. پس از تعیین موقعیت زیردریایی از طریق خود كشتی یا هلی‌كوپترهای SH-60B ، كامپیوترها اطلاعات ضروری را به سیستم موشكی راكتی ضدزیردریایی (ASROC) و هلی‌كوپترها منتقل می‌كنند. حمله با استفاده از اژدرافكن‌ها نیز قابل انجام است. به محل پرتاب، موشك در یك زمان از قبل تعیین شده اژدر مخصوصی را برای ردگیری زیردریایی ارسال می‌كند كه این اژدر كار ردگیری را تا زمان نابودی زیردریایی انجام می‌دهد.

این كشتی‌ها همچنین می‌توانند با ارسال موشك‌های تله (decoy) جهت حركت اژدرهای زیردریایی در حال برخورد به خود را تغیر دهند. این كشتی دارای ابزار دیگری موسوم به XBT است كه با اندازه‌گیری دمای آب دریا در عمق‌های مختلف مشخص می‌كند كه امواج ارسالی از سوی سونار با برخورد با لایه‌های مختلف آب‌های سردتر و گرم‌تر تا چه اندازه منحرف می‌شوند.

دیگر ابزارهای این كشتی: AN/SQR-19

یك سونار تاكتیكی دوتایی با طراحی چند تكه ای آكوستیك كه در پشت كشتی نصب شده و از سر و صدای كشتی می‌كاهد و قابلیت ردگیری آن را كم می‌كند.


هلی‌كوپتر SH-OOB

سیستم‌های چندمنظوره سبك هوابرد یا LAMPS MK III یك هلی‌كوپتر دوموتوره است كه دوخلبان و یك متصدی حساسه (سنسور) را با خود حمل می‌كند. مأموریت اولیه‌ی LAMPS مقابله با زیردریایی‌هاست.امكانات ضدسطحیاین كشتی‌ها برای حمایت از نیروهای زمینی مستقر در ساحل به كار می‌روند و برای این كار از موشك‌های ضدكشتی Harpoon و دو سلاح پنج اینچی (كه برای دفاع هوایی و بمباران سواحل كاربرد دارد) نیز استفاده می‌كنند. سیستم موشكی Harpoon برای درگیری با اهداف در فواصل متوسط كاربرد دارد. دو سلاح سبك وزن MK 45 پنج اینچی با كالیبر 54 قابلیت پرتاب تسلیحات تا فاصله بیش از 12 مایلی را دارد. سرعت آتش این سلاح 200 دور در دقیقه است. این اسلحه با كالیبر متوسط 54 تنها از سوی یك نفر قابل كنترل است.

قابلیت‌های ضدهوایی SPRUANCE

این قابلیت‌ها عبارتند از: سیستم موشكی سطح به هوای Sea sparrow كه در ناتو مورد استفاده است. دو سیستم تسلیحاتی كوتاه برد 20 میلی‌متری و سیستم اندازه‌گیری و محاسبه الكترونیك SLQ-32. سیستم موشكی دفاعی Sea sparrow برای مقابله با تهدیدات هوایی از موشك sparrow RIM-7M كمك می‌گیرد و با تهدیدات هواپیماهای دشمن و موشك‌های كروز ضدكشتی مقابله می‌كند. این سیستم با همكاری آمریكا و كشورهای نروژ، بلژیك، دانمارك، ایتالیا و هلند تولید شده است.

سیستم‌های ارتباطی و اطلاعات تاكتیكی

تجهیزات رادیویی این كشتی‌ امكان دریافت و ارسال امواج را از هر نقطه‌ی جهان امكان‌پذیر می‌سازد. این سیستم كه در 24 ساعت شبانه روز فعال است از سرعت و دقت بالایی برخوردار است. برقراری ارتباط با مجموعه نیروهای درگیر از طریق یك سیستم داده‌ای تاكتیكی نیروی دریایی (NTDS) Naval Tactical Data System صورت می‌گیرد. تمامی سیستم‌های كنترل آتش، ردگیری، كشف دشمن این كشتی در قالب سیستم كامپیوتری داده‌ای تاكتیكی دیجیتال دریایی گرد هم آمده‌اند و همین مسئله امكان ارزیابی دقیق و سریع اطلاعات را فراهم می‌آورد. ارتباطات پرسرعت كامپیوتر با كامپیوتر امكان ارزیابی سریع اطلاعات دریافتی از حساسه‌ها(رادارها، سونارها و غیره) را فراهم می‌آورد. بدین طریق هر واحد می‌تواند تصویری تاكتیكی و كامل را از وضعیت موجود به دست آورد.
سیستم موتوری
این كشتی از جمله‌ی اولین كشتی‌های نیروی دریایی آمریكا بودند كه به توربین‌های گازی مجهز شدند. چهار موتور LM2500 ساخت كارخانه جنرال الكتریك در این كشتی‌ها مورد استفاده واقع شده است كه قدرت هر محور (شفت) را به 80 هزار اسب بخار می‌رساند. خودكار بودن بالای این كشتی نیز خدمه آن را به 24 افسر و 302 داوطلب كاهش داده است. راحتی پرسنل كشتی با نصب سالن‌های استـراحت، دستگـاه‌های خـود پـرداز ATM ، ورزشگاه، كلاس درس ورزشگاه تضمین شده است.
AN/SQQ-89 SONAR System این سونار دارای سیستم‌های فرعی مختلفی از جمله سونار AN/SQS-53B ، سونار AN/SQI19 ، ابزار به نام LAMPS MKIII Sonobu oys برای كشف امواج آگوستیك تولید شده توسط كشتی‌ها و زیردریایی‌ها و سیستم كنترل آتش زیرآبی MK 110 MOD6 است. این مجموعه پیشرفته‌ترین مجموعه سونار موجود در جهان است كه دارای سه سونار و سیستم كنترل آتش در یك مجموعه است و قابلیت عملیاتی كلی كشتی را افزایش می‌دهد. SH-6OB Seuhawk دارای یك سیستم Senobuoy و سیستم كدگشایی، سیستم كشف امواج مغناطیسی نامتعارف Anomaly Magnetic‌‌ تجهیزات نمایش وضعیت و كشف تهدیدات است. این هلی‌كـوپتر همچنین می‌توانـد اژدرهـای ضد زیردریایی حمل كند. مأموریت دوم این هلی‌كوپتر شلیك به اهدافی است كه بالای سطح افق هستند. انجام عملیات پزشكی و عملیات جستجو و نجات از دیگر وظایف این هلی‌كوپترهاست. نصب سیستم (RAST) Recovery Assist Securing and Trans versing امكان پرواز هلی‌كوپترها در شرایط آب و هوایی سخت را فراهم می‌آورد. SPRUANCE اولین كشتی جنگی مجهز به سیستم پرتاب موشك عمودی MK 41 است كه توانایی شلیك موشك‌های كروز تام‌هاوك را دارد. این سیستم به كشتی SPRUANCE امكان می‌دهد تا با اهداف ساحلی یا با اهدافی در سطح كشتی‌ها در فواصل دور مقابله كند. مدرن سازی 34 كشتی و نصب سیستم ATWCS (سیستم كنترل تسلیحاتی پیشرفته‌ی تام‌هاوك) Advanced Tomahawk weapons control system به این كشتی‌ها امكان مقابله با اهداف نظامی مهمی را در عمق عملكردی دشمن می‌دهد. فن‌آوری مدرن ماهواره‌ای و كامپیوتر امكان پرتاب 61 موشك كروز هدایت شونده دقیق تام‌هاوك را از طریق سیستم پرتاب موشك MK 41 VLS تا فاصله 700 مایل دریایی می‌دهد. این كشتی‌ها در جریان حمله به عراق در سال 1991 ، 112 موشك كروز تام‌هاوك را به سوی اهداف زمینی شلیك كردند. این موشك‌ها برای حملات بازدارنده در عراق و بوسنی به كار رفتند.
نوشته شده در دوشنبه 20 مهر 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()