تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی

در پاییز 2005 نیروی دریایی آمریکا پرنده جاسوسی خود را مورد آزمایش قرار داد. این پرنده نمونه ای بدون خلبان است که می بایست از هواپیمای دیگری که در حال حرکت و پرواز است پرتاب شود .
((کایوت)) در زمان آزمایش ماموریتی 90 دقیقه ای در ارتفاع بالا به انجام رساند و بالاخره در اقیانوس سقوط کرد.البته عمر این پرنده ساخت دست بشر کوتاهتر از عمر حتی یک پشه خانگی است!

اما در همین دوره کوتاه ، کایوت که طول آن فقط 82 سانتی متر است توانست با نزدیک شدن به کشتی ها آن هم به گونه ای که کمتر متوجه آن شوند و خطر کمتری برای سربازان داشته باشد ، اطلاعات ارزنده ای جمع آوری کرده و به مرکز فرماندهی ارسال کند.
سادگی بیش از حد این پرنده را باید بزرگترین نوآوری آن دانست که همین امر تفاوت عمده آن را با سایر انواعی که تا کنون ساخته شده و انبوهی از حسگرها را در خود جمع آوری کرده اند ، مشخص می سازد.

در زمان آزمایش ، این پرنده از زیر یک هواپیما از نوع اوریون پرتاب شد و پنج کایوت پرتاب شده که به وسیله سیستمGPS راهنمایی می گردید به طور خودکار بالهایش باز شده و در ارتفاع 30000 پایی بال گشود.
سپس ارتفاع خود را کاهش داده و به سطح دریا رساند جایی که دوربین نصب شده در دماغه آن قادر بود تصاویر ویدیویی را از مسیر حرکت آن برداشته و به کشتی مادر مخابره کند .

از زمانی که باطری های آن به مرحله انتهای شارژ می رسند به صورت یک شیرجه وارد آب شده و اصطلاحاً به سبک کامیکازه یا خود کشی ژاپنی ها به عمر خود خاتمه می دهد .در حال حاضر برنامه قطعی برای تولید انبوه این پرنده های جاسوسی جدید مورد تایید قرار نگرفته است.
گستردگی بال................................................................ .........................................1525 م م
طول بدنه.............................................................. ................................................82 سانتیمتر
وزن............................................. ...................................................................... .5/5 کیلوگرم
حداکثر سرعت.............................................................. ...................... 84 کیلومتر در ساعت


نوشته شده در دوشنبه 16 شهریور 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()