تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی


زیردریایی‌های کلاس Vanguard، زیردریایی‌های استراتژیک ساخته‌شده توسط شرکت‌ مهندسی دریایی Vickers در کارخانه‌ی Barrow-in-Furness جهت استفاده در نیروی دریایی سلطنتی انگلستان هستند و با تناژ 15900 تن بزرگترین زیردریایی‌های ساخته‌شده در انگلیس محسوب می‌گردند. تناژ این زیردریایی‌ها چیزی حدود دو برابر کلاس قبل یعنی Resolution است و تعداد 16 مقر شلیک موشک در آنها دیده می‌شود.
نخستین زیردریایی این کلاس HMS Vanguard بود که در سال 1993 وارد خدمت شد؛ شناور دوم یعنی HMS Victorious در سال 1995 و شناور سوم و چهارم یعنی HMS Vigilant و HMS Vengeance به ترتیب درسال‌های 1996 و 1999 وارد خدمت شدند. پایگاه اصلی زیردریایی‌های یادشده Faslane واقع در 40 کیلومتری غرب گلاسکوی اسکاتلند می‌باشد.
در فوریه‌ی 2002، فعالیت HMS Vanguard جهت انجام برخی بروزرسانی‌ها متوقف گردید. از جمله بروزرسانی‌های انجام شده تعویض هسته‌ی رآکتور بود. Vanguard در ژانویه‌ی سال 2005 مجددا وارد خدمت شد.

طرح
زیردریایی‌های کلاس Vanguard جهت انجام عملیات‌های استراتژیک دوربرد طراحی شده و زیردریایی با استفاده از پیشران اتمی خود در انجام ماموریت‌ها با محدودیتی مواجه نیست. در حالی که این ویژگی در کلاس قبلی یعنی Resolution وجود نداشت. این زیردریایی‌ها با طول 149.9 متر و تناژ 15900 تن بزرگترین زیردریایی‌ انگلیس و سومین زیردریایی غول‌پیکر دنیا بعد از Typhoon روسی و Ohio آمریکایی محسوب می‌شوند. علت اصلی بزرگی زیردریایی را می‌توان در استفاده از موشک‌های بالستیک Trident D-5 جست‌و‌جو کرد.
این زیردریایی‌ها توسط شرکت Vickers (در حال حاضر BAE) و در کارخانه‌ی Barrow-in-Furness ساخته‌شده‌اند. البته برای ساخت این زیردریایی‌ها حوضچه‌ی مخصوصی ساخته‌شد. تکنولوژی مورد استفاده در مقرهای شلیک این زیردریایی مشابه زیردریایی آمریکایی Ohio است. البته تعداد مقرهای این کلاس 16 عدد است ولی در Ohio تعداد 24 مقر دیده می‌شود.

تسلیحات
موشک بالستیک

زیردریایی‌های Vanguard دارای ظرفیت حمل 16 فروند موشک Trident می‌باشند. موشک Trident II یا D5 یک موشک استراتژیک بالستیک شلیک‌شونده از زیردریایی SLBM (مخفف عبارت strategic submarine-launched ballistic missile) است که توسط شرکت صنایع هوایی موشکی Lockheed Martin ساخته و طراحی گردیده‌است. این موشک قادر است تعدادی واحد هدف‌گیری مستقل MIRV (مخفف عبارت multiple independently targeted re-entry vehicles) را حمل نماید.
Trident II قادر است تا 12 MIRV را حمل نماید اما با توجه معاهده‌ی محدودسازی تسلیحات استراتژیک این تعداد به 8 کاهش یافته‌است. موشک‌های D5 مورد استفاده در زیردریایی‌های Vanguard قادر به حمل چهار سرجنگی هستند، در سال 1999 تعداد کلاهک‌های حمل شده توسط یک زیردریایی 48 عدد اعلام گردید.
موشک Trident II، موشکی سه مرحله‌ای سوخت جامد و مافوق‌صوت است و وزن آن به 59000 کیلوگرم می‌رسد. منابع آمریکایی از برد 7360 کیلومتری موشک خبر داده‌اند این در حالی است که گفته‌می‌شود با توجه به وزن موشک و کلاهک آن این مقدار تا 12000 کیلومتر قابل افزایش است.
دقت موشک با واحد CEP بیان می‌گردد. CEP (مخفف عبارت Circle of Equal Probability) بیانگر شعاع دایره‌ای با مرکزیت هدف است که سرجنگی موشک به آن برخورد می‌کند. سیستم هدایتگر موشک Mark 6 است که یک سیستم داخلی و star-sight است و دقت 120 متری را برای موشک به ارمغان می‌آورد. ابتدا موشک توسط انرژی بدست آمده از گاز پرفشار به سمت سطح پرتاب می‌شود، پس از رسیدن موشک به سطح موتور مرحله‌ی اول موشک به کار می‌افتد. در این زمان سیستم هدایت‌گر داخلی موشک هدایت موشک را به عهده می‌گیرد.
پس از به کار افتادن موتور مرحله‌ی سوم سیستم star-sight نیز فعال شده و به تنظیم حرکت سرجنگی جهت فرود بر روی نقطه‌ی مورد نظر می‌پردازد.
موشک Trident II


اژدر
زیردریایی‌های Vanguard دارای چهار مقر شلیک اژدر بوده و قادر به شلیک اژدر‌های Spearfish هستند. این اژدرها تحت پشتیبانی شرکت BAE قرار دارند. Spearfish اژدری سنگین و هدایت‌شونده بوده و مجهز به جست‌جوگر سوناری فعال و غیرفعال می‌باشد.
این اژدر دارای حداکثر سرعت 102 کیلومتر بر ساعت است. برد آن در سرعت کم 54 کیلومتر و در سرعت زیاد 26 کیلومتر می‌باشد. طول اژدر 7 متر، قطر آن 533 میلی‌متر و وزن آن 1850 کیلوگرم است و کنترل سرجنگی 300 کیلوگرمی آن توسط یک فیوز مجاورتی انجام می‌گیرد.
اژدر‌ Spearfish


تجهیزات جنگ الکترونیک
در این زیردریایی‌ها دو مقر پرتاب دکوی SSE Mark 10 با قابلیت پرتاب دکوی Type 2066 و 2071 دیده‌می‌شوند. سامانه‌ی ESM شناور UAP Mark 3 است که توسط شرکت دفاعی Thales پشتیبانی ‌می‌شود.

حسگرها
زیردریایی‌های Vanguard مجهز به سامانه‌ی سوناری مرکب Type 2054 تحت پشتیبانی شرکت Thales هستند. سوئیت Type 2054، سامانه‌ای چندگانه و چندفراکنسی است که از سیستم‌های سوناری 2046، 2043 و 2082 تشکیل شده‌است. در سپتامبر سال 2006 شرکت لاکهید مارتین بودجه‌ی لازم جهت بروزرسانی سامانه‌ی Type 2054 را دریافت کرد. قرار بر این بوده که این بروزرسانی در سال 2009 پایان یابد.
سونار نصب شده در دماغه Type 2046 که در فرکانس بسیار کوتاه عمل می‌کند و وظیفه‌ی پویش غیرفعال را بر عهده‌دارد. سونار فعال/غیرفعال بدنه Type 2043 است و کار فاصله‌یابی برعهده‌ی سونار Type 2082 است.
تعداد دو پریسکوپ با نام‌های CK51 و CH91 تحت پشتیبانی شرکت Thales (قبلا Pilkington)بر روی زیردریایی‌ها وجود دارد. پریسکوپ CK51 جست‌جوگر بوده و CH91 در شرایط تهاجمی به کار می‌رود. این پریسکوپ‌ها شامل دوربین تلویزیونی، تصویرگر گرمایی و کانال لیزری هستند.
رادار ناوبری زیردریایی Type 1007 باندI است که توسط شرکت Kelvin Hughes پشتیبانی می‌شود.پیشران
پیشران اتمی اصلی زیردریایی‌های Vanguard از فن‌آوری PWR 2 استفاده‌می‌کند که مختص این زیردریایی‌ها طراحی و ساخته‌شده‌است. نوع ابتدایی این فن‌آوری یعنی PWR شناور را قادر می‌ساخت که بتواند 20 بار به دور زمین بچرخد اما در PWR 2 پیشران قادر است انرژی مورد نیاز جهت 40 بار چرخش به دور زمین را فراهم سازد.
سایر ماشین‌آلات اصلی سیستم قدرت شامل دو توربین GEC، یک محور شفت، دو متناوب‌گر دیزلی Paxman و دو مولد WH Allen است. سیستم پیشران زیردریایی حداکثر سرعت 25 گره زیرسطحی را برای آن فراهم می‌آورد.

تصویر گرافیکی


لیست

مشخصات
◊سازنده: شرکت‌ مهندسی دریایی Vickers، کارخانه‌ی Barrow-in-Furness
◊متصدی: نیروی دریایی سلطنتی انگلستان
◊ساخته‌شده: 4 فروند
◊فعال: 4 فروند
◊طول: 149.9 متر
◊قطر: 12.8 متر
◊ارتفاع: 12 متر
◊تناژ جابجایی: 16000 تن
◊سرعت: حداکثر 25 گره در غوص کامل
◊برد: نامحدود
◊خدمه: 135 نفر (شامل 14 افسر)
◊تسلیحات:

4 مقر پرتاب اژدر 533 میلیمتری جهت استفاده از اژدر Spearfish
◊حسگرها:
سامانه‌ی سوناری مرکب Type 2054 شامل سونار نصب شده در دماغه Type 2046 پویش غیرفعال، سونار فعال/غیرفعال بدنه Type 2043، سونار فاصله‌یاب Type 2082
پریسکوپ‌های CK51 و CH91
رادار ناوبری Type 1007 باندI
◊سیستم‌ قدرت:
یک رآکتور اتمی PWR 2
دو توربین GEC
یک محور شفت
دو متناوب‌گر دیزلی Paxman
دو مولد WH Allen

16 فروند موشک بالستیک مافوق صوت Trident II یا D5 تصاویر منتخب


نوشته شده در چهارشنبه 4 آذر 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()