تبلیغات
وبلاگ تخصصی نظامی

Mokopa یک موشک ضد زره هواپرتاب است ک در آفریقای جنوبی و توسط شرکت Denel Aerospace Systems که سابقا Kentron نام داشت برای استفاده در هلیکوپتر های تهاجمی ارتش آفریقای جنوبی ملقب به Rooivalk طراحی و ساخته شده.


نمونه های اولیه این موشک دارای هدایت غیر فعال لیزری SAL هستند و این در حالی است که پک های هدایتی دیگری را نیز میتوان روی آن نصب کرد که شامل جستجوگر رادار موج میلیمتری MMW و جستجوگر دورنگی فروسرخ میباشند.

تمام نمونه های این موشک دارای دو قابلیت مهم قفل قبل از شلیک LOBL و قفل بعد از شلیک LOAL میباشند که البته نمونه های اولیه و قدیمی تر تنها دارای قابلیت قفل قبل از شلیک بودند که با نصب پک جدید به قابلیت قفل بعد از شلیک هم دست پیدا کردند.

قفل بعد از شلیک یک قابلیت بسیار مهم و راهبردی است به طوری که موجب میشود تا خطرات احتمالی برای هلیکوپتر از جانب پدافند زمینی دشمن بسیار کاهش یابد. همچنین این قابلیت از آن جهت اهمیت دارد که میتوان موشک را در جهتی غیر از جهت هدف شلیک کرد تا احتمال هشیاری نیروهای دشمن کمتر باشد و بعد از آن یا قفل بر روی هدف موشک تغییر جهت داده و به سوی هدف حرکت میکند.

اما شاید یکی ا مهمترین ویژگی های این نوع هدایت در عملیات ویژه باشد که هلیکوپتر حاملاین موشک آن را شلیک میکند و نیروهای ویژه با دستگاه هدایت لیزری گرای مورد نیاز را به موشک میدهند و آن را به سوی هدف خود هدایت میکنند. در این صورت احتمال هشیاری نیروهای مقابل خیلی کاهش می یابد چون متوجه پرده حامل موشک نخواهند شد و لذا انتظار درگیری را نخواهد داشت.اما مراحل طراحی این موشکدر نوامبر سال 1996 در حالی وارد فاز نهایی خود شد که علت آن قطع امید آفریقای جنوبی از بدست اوردن موشک هلفایر بود و دلیل آن چیزی جز تحریم امریکا نبود.

اولین آزمایشات شلیک از هوای این موشک در سال 1999 شروع شد و اولین آزمایشات مربوط به سیستم های هدایتی این موشک در سال 2000 شروع شد.

اما در سال 2005 توسعه این موشک تریبا کامل شده بود و این موشک به اسکادران های Rooivalk نیروی هوایی و هوانیروز افریقای جنوبی تحویل شد اما تا سال 2008 این موشک ها به طور کامل بر روی این پرنده ها عملیاتی نشدند.

در طی این سه سال وقفه ارتش آفریقای جنوبی بیکار ننشست و شروع به عیب یابی و آموزش تاکتیک های جنگی خود با این موشک کرد و در عین حال این ارتش با انجام آزمایشات دقیق شروع ه ارزیابی این موشک و همچنین بررسی مشکلات فنی احتمالی و ترک های کوچک در این موشکها کرد.اما در حالی که این موشک در اصل برای حمل در هلیکوپتر طراحی وساخته شده بود آفریقای جنوبی شروع به انجام آزمایشاتی برای سازگار سازی این موشک با سایر ادوات جنگی شامل خودروهای زرهی و قایق های موشک انداز کرد و در این حین این موشک را به یک سرجنگی ضد کشتی هم مجهز کرد.

Mokopa از یک سر جنگی خرج گود ضد تانک با قدرت انفجاری بالا HEAT بهره میبرد که قابلیت نفوذ در 1350 م م زره را دارد و همچنین از پس زره های واکنش دهنده هم بر می آید و این به ان معناست که این موشک قابلیت درگیری با هر نوع خودروی زرهی و تانک سنگین را داراست.در صورت تمایل مشتر این موشک قابلیت نصب یک سرجنگی ضد کشتی را هم دارد که میتوان از آن بر روی قایق ای کشتی و همین طور هلیکوپتر های گشت دریایی برای مقاصد ضد کشتی بهره برد.

طبق اظهارات مقالمات رسمی شرکت سازنده و همینطور ارتش افریقای جنوبی این موشک یکی ار دقیق ترین موشک های ضد زره به حساب میآید که ضریب خطایی معادل 300 م م در حد اکثر برد خود را دارد.مشخصات فنی:

نوع: موشک ضد زره هواپرتاب

سازنده: آفریقای جنوبی

طول: 1.95 متر

قطر: 0.17 متر

وزن: 49.8 کیلوگرم

برد موثر: 10 کیلومتر

پیشرانه: موتور راکتی سوخت جامد


نوشته شده در دوشنبه 19 بهمن 1388 توسط شاهین نصیری | نظرات ()